تبلیغات
ماهنامه اندام زیبا - مطالب فروردین 1392
تبلیغات
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبی
 

برای درج تبلیغات با ایمیل زیر تماس بگیرید

hosein_varse@yahoo.com

نگاره: ‏افزایش حجم عضلات و مقدار مصرف پروتئین

ورزشکاران و بخصوص پرورش کاران بیش از مردم عادی به پروتئین نیاز دارند تا بتوانند از دست رفتن آمینو اسیدها در تمرینات سنگین را جبران کرده و نیاز بدن به این آجر های ساختمانی عضلات را تامین کنند.

هرچقدر ورزشکاری بیشتر،سنگینتر،جدیتر و شدیدتر تمرین کند،پروتئین بیشتری هم نیاز خواهد داشت و در اینجا مکمل های پروتئینی به موقع به کمک پرورش کارها میرسند.با مصرف روزانه مکمل های پروتئینی میتوان به راحتی میزان پروتئین در برنامه غذایی را چندین برابر کرد،بدون اینکه چربی،کلسترول،پورین و اسید اوریک زیاد به بدن فشار زیادی تحمیل کنند.

این مواد مضر(کلسترول،اسید اوریک،پورین)در مکمل های پروتئین امروزی وجود ندارند(و از تجزیه آنها در بدن نیز چنین موادی تولید نمیشود).اگر سعی کنیم نیاز پروتئینی خود را با مواد غذایی معمول مانند :ماهی،گوشت،تخم مرغ،شیرو…برطرف کنیم،غیر ممکن بود بتوانیم اثرات منفی مواد یاد شده را خنثی کنیم.

مزیت دیگر مکمل های پروتئینی این است که تهیه و مصرف چنین نوشیدنی ای بسیار راحت و ساده است و احتیاج به شستشو،پخت و پز و آماده سازی اختصاصی ندارد:دو قاشق پودر در آبو یا شیر کم چرب،کمی هم زدن و پروتئین مورد نیاز بدن شما آماده است.

افراد شاغلی که فرصت پخت و پز ندارندیا غذای شان شرکتی است و تعیین کننده نوع غذا و در نتیجه میزان پروتئین آن نیستند ،میتوانند همواره با غذای خود با چند قاشق پودر پروتئین فنیاز بدن خود به این ماده را تامین کنند.

در مقدار مورد نیاز پروتئین برای پرورش کارها اختلاف نظر و بحث زیادی وجود دارد،عده ای میگویند،هیچ فرقی با مردم عادی ندارند،که نحقیق و تجربه ثابت کرده که چنین نیست .عده ای میگویند به ازای هر کیلو از وزن بدن دو گرم و عده ای هم بالاتر از حتی تا ۹ گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن را ذکر میکنند

سه تا چهار کیلو گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن طرفداران بیشتری را دارد اما بعضی از حرفه ای ها مانند دوریان یتس و کوین لورن مقادیری بیش از این را توصیه میکنند.

نگران مصرف پروتئین بیش از حد نباشید.

در سالهای اخیر محققین تاکید زیادی بر مصرف پروتئین برای دستیابی به حد اکثر رشد عضلانی داشته اند.کارشناسان که تحقیقات ورزشی خود را بر روی اشخاص غیر بدنساز معطوف میکنند،به این نتیجه میرسند که مصرف زیاد پروتئین در افزایش کارایی ورزشکاران کاربردی نداردو این نتیجه را به پرورش اندام نیز تعمیم میدهند.در حقیقت تحقیقاتی که انجام شده مبای صحیحی نداشته است چون نکته و هدف اصلی پرورش اندام یعنی افزایش حجم توده عضلانی در این تحقیقات نادیده گرفته شده است.

در تحقیقاتی که انجام شده عموما کارایی و سرعت وقدرت ورزشکاران سنجیده شده و به این نتیجه رسیده اند که افزایش مصرف پروتئین ،کارای،سرعت و قدرت ورزشکاران را افزایش نمیدهد.ممکن است این قضیه صحیح باشد،اما این قضیه ربطی به افزایش توده عضلانی نداردو در تحقیقات متعددی ثابت شده که افزایش مصرف پروتئین موجب تسریع افزایش حجم عضلانی میشود.به هر حال نگران مصرف پروتئین بیش از حد نباشید،چون همه پروتئینی که میخورید جذب نمیشود و مقداری از آن دفع میشود.

نکته مهمی که در مصرف پروتئین باید به آن توجه داشت،مصرف مقدار کافی ویتامین ب ۶ و آب است.

افزایش مصرف پروتئین نیاز بدن به ویتامین ب۶ را بالا میبرد و شما باید به مقدار کافی از این ویتامین به بدن خود برسانید .از طرفی مواد دفعی و فرعی حاصل از متابولیسم پروتئینی بار سنگینی را بر دوش کلیه ها تحمیل میکنند که با نوشیدن مقادیر کافی  آب میتوان به دفع آنها از بدن کمک کرد.

البته صحیح است که در مقدار افزایش پروتئین مصرفی ،اختلاف نظر وجود دارد به طوری که مربیان و متخصصین مختاف بین دو تا هشت گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن را توصیه میکنند.این خود شما هستید که باید میزان مناسب پروتئین مورد نیاز عضلات بدنتان جهت حجم را بیابید.‏ن :
ت : سه شنبه 27 فروردین 1392

green tea2 300x300 چای سبز درمانی برای کبد چرب
ن :
ت : پنجشنبه 22 فروردین 1392ن :
ت : چهارشنبه 14 فروردین 1392
داروهای آنابولیک به داروهایی گفته می شود که باعث افزایش رشد بافت ها از راه افزایش سوخت و ساز و افزایش ساخته شدن پروتئین در بدن می شوند که در نهایت سبب رشد عضلانی می گردند. این داروها معمولاً هورمون های جنسی صناعی می باشند که از آندروژن (هورمون جنسی مردانه)مشتق شده اند: مثل ناندرولون،اکسی متولون و... استروئیدها به خاطر خاصیت آنابولیک(رشد عضلانی)توسط ورزشکاران به عنوان دوپینگ استفاده می شوند البته میزان دوز مصرفی این داروها توسط ورزشکاران 10 تا حتی 50 برابر مقدار مصرفی پزشکی انها می باشد. لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد بر خاصیت آنابولیک استروییدها بی تأثیر است.
 

 

 

عوارض مصرف استروئیدهای آنابولیک

1.)مقادیر بالای استروئید در مردان باعث سرکوب تولید هورمون مردانه(تستوسترون) دربدن می شود که می تواند موجب تحلیل رفتن بیضه ها،کاهش تولید اسپرم،بزرگ شدن پروستات،ریزش مو و بزرگ شدن پستان ها شود.(دو مورداخربرگشت ناپذیر هستند)
2.)افزایش آنزیم های کبدی و شکل گیری کیست های پرازخون در کبد که پاره شدن این کیست ها ممکن است باعث خونریزی داخلی شود.یرقان یا زردی اولین نشانه ی اسیب کبدی است.
3.)استروئیدهای آنابولیک با تغییرمیزان لیپوپروتئین ها که کلسترول را در خون جا به جا می کند باعث مشکلات قلبی-عروقی می شوند در واقع خطر شکل گیری لخته را در رگ های خونی افزایش می دهند که این امر می تواند باعث اختلال در جریان خون و آسیب به ماهیچه قلب شود.
4.)عوارض رفتاری از جمله رفتار جنون آمیز مانند توهم و هذیان و رفتارهای پرخاشگرانه و ستیزه جویی.
5.)در نهایت اعتیادآور بودن این داروها است که درصد نامشخصی از مصرف کنندگان را دچار می کند.

مصرف استروئید های آنابولیک برای نوجوانان

 استفاده ی استروئیدهای آنابولیک در افراد زیر 18 سال به دلیل بالا رفتن هورمون های جنسی سبب توقف رشد استخوان ها پیش از زمان عادی می شود که باعث جلوگیری از رشد قد تا حد نهایی می گردد،در نتیجه استفاده فقط تحت نظر پزشک و در دوزهای پایین مجاز است.

مصرف استروئید های آنابولیک برای بانوان

کاهش اندازه ی پستان ها و چربی بدن، کلفت شدن پوست، مردانه شدن صدا،بزرگ شدن کلیتوریس،ریزش موی سر(در صورت تداوم مصرف رشد بیش از اندازه ی مو در نقاط دیگر بدن که ممکن است برگشت ناپذیر باشد ) و ایجاد پوست چرب و آکنه ای می باشد.

گردآوری:
دکترپریا عطاریان (داروساز) هیات پزشکی ورزشی استان البرز
ن :
ت : چهارشنبه 14 فروردین 1392

تکنیک سوپرست برای ساختن سوپر من!
در حالی که سالها از عصر طلایی که او و همراهانش در دنیای بدنسازی حاکمان مطلق آن بودند می گذارد، هنوز هم عکسها، تصاویر و شیوه های تمرین آنها الهام بخش بسیاری از بدنسازان جوان و تازه کار است برای قدم گذاشتن در این مسیر سخت و طولانی. و در حالی که آرنولد در سالها پس از قهرمانی اش موفقیتهای بزرگی را در عرصه های دیگر از هنر و سینما گرفته تا دنیای سیاست در کارنامه خود ثبت کرد، ولی هنوز هم همه دنیا می دانند که او یک بدنساز بود و هنوز هم عاشق بدنسازی است. زمانی که او در اوج دنیای بدنسازی بود، قهرمان ۵ دوره مستر یونیورس و قهرمان ۷ دوره مستر المپیا، ساعتهای بیشماری به همراه دوستانش در باشگاه قدیمی گلدز به نبرد با آهن سرد می پرداخت؛ و نتیجه تلاشهای او ساختن بهترین بدن دنیا در زمان خودش و حتی سالهای طولانی پس از خودش بود، بدنی که حتی با معیارهای امروز هم حیرت انگیز بشمار می آید بخصوص وقتی شرایط آن زمان را با امروز مقایسه کنیم.
ن :
ت : یکشنبه 11 فروردین 1392
 
موضوعات
صفحات
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی